www.jaroslavtravnicek.cz

Názor z krajů – dát důvěru Rusnokově vládě je menší zlo

V reportáži České televize ze schůzky hejtmanů zaznělo – musíme volit menší zlo. Neslyšeli jsme to už ne tak dávno při volbě prezidenta v druhém kole? Proč opět volit menší zlo, když i to menší zlo je zlem? Musíme volit vůbec zlo? Při volbě prezidenta jsme prakticky neměli než výběr ze dvou kandidátů. Nebylo třetí cesty, nevolit nikoho nic neřešilo.

Teď však nejsme v době, kdy musíme volit mezi menším a větším zlem. Že Nečasova vláda byla zlo, o tom nepochybuji. Její rozhodování proti vůli společnosti, její tzv. rozpočtová odpovědnost se zhýralostí ve prospěch vyvolených vedla k neoblibě a tím k téměř žádné podpoře lidí s výjimkou těch, co tyli z výsledků práce ostatních. A to nemluvím o opatřeních, která se dotkla jen těch méně vlivných, těch slabých a slabších. Padla však v době, kdy ještě nebylo před volbami, kdy by mohla, jak bývá zvykem, několika populistickými gesty opět zmást voliče.

Co máme teď? Máme vládu premiéra Rusnoka, kterého do této funkce jmenoval prezident Zeman. Vládu „odborníků“. Nejnověji svou odbornost ukázali, když ministr kultury prvního srpna odvolal jednodenního ředitele Národního divadla. Druhý den na přání premiéra Rusnoka „odvolává, co odvolal“. Lze říci, že téměř všichni členové této Rusnokovy vlády v době, když přebírali od „Nečasových“ ministrů jejich úřady, prohlašovali, že budou navazovat na práci svých předchůdců, nyní obracejí. Populistických zvratů je přemíra, volby, ať v kteroukoliv dobu, jsou přeci jen blíže, musí toho využít. Vždyť budou tito ministři kandidovat. Je zřejmé, za kterou stranu. Také rychle jmenovat do funkcí ve státní správě přátele či podporovatele SPOZ.

Aby Rusnokova vláda dostala důvěru, to by loby SPOZ tedy musela pořádně zapracovat. Takže tomu lze těžko věřit. Dostane-li však důvěru, tak to nepovede k předčasným volbám ani náhodou. V populizmu bude vláda pokračovat, do voleb SPOZ tak posílí, že nejen se dostane přes pět procent voličské podpory, ale bude natolik silná, že bude tím sice snad slabším, ale významným a klíčovým hráčem do koalice. Je otázka, na čí úkor bude posílena. Jistě na úkor ČSSD, možná i KSČM. SPOZ je naším největším konkurentem, soupeřem, jen využije našich programových cílů k svému prospěchu. SPOZ v současnosti nemá zájem na předčasných volbách, ještě není dostatečně připravena.

Nedostane-li Rusnokova vláda důvěru, je otázka, kdy prezident určí dalšího premiéra. Jak dlouho nechá Rusnokovu vládu řídit zemi bez důvěry? Odhaduji, že nemusí a také nebude spěchat. Může jmenovat jako dalšího opět Rusnoka nebo jiného „odborníka“. Nebude to Němcová, neboť prezident nechce vládu Nečase bez Nečase. Nebude to ani Sobotka, neboť zviditelnění ČSSD není v zájmu SPOZ. Nedůvěra vládě se může opakovat, vládu bez důvěry můžeme mít i do konce roku, pak již nemá smysl vyvolávat předčasné volby, a to je podle mého názoru v zájmu SPOZ a spíše to vyhovuje vzhledem k současným preferencím i ODS.

Teď k předčasným volbám. Vzhledem k situaci v České republice, jejímu vývoji, jejímu hospodářství a náladě obyvatel je to jediné rozumné a přijatelné řešení. Bohužel vede pouze přes možnosti dané ústavou. Vzhledem k preferencím stran, s ohledem na nezvolitelnost mnohých stávajících poslanců nebo dokonce celých stran do nového parlamentu, tak se nenachází potřebné množství poslanců, kteří by pro toto řešení našli odvahu. Doufá, že poznají-li v jiných stranách, že nemá-li dojít k neřešitelným situacím, je zapotřebí nových, a to předčasných, voleb.

Opakuji, neřešme, zda volit menší či větší zlo. Podporovat Rusnokovu vládu jen proto, že ji nepodpoří pravicové strany, to je absurdní. Nepodpořit „Rusnoka“ zdaleka neznamená, že podporujeme „Němcovou“. Důležité je zachovat si svou identitu, svůj postoj. Pro nás v ČSSD, pro náš program, pro naši budoucnost, je nutno trvat na předčasných volbách.

2. srpna 2013