www.jaroslavtravnicek.cz

Kauza metyl

Zodpovědnost za kauzu metylalkoholu je především na vládě

Nejprve fakta. K 1. říjnu 2012 zemřelo na otravu metylalkoholem 27 lidí a desítky jsou přiotráveny. Pokud se někteří uzdraví, pak se následky otravy někdy projeví ihned, převážně oslepnutím, a někdy až později na celkovém zdravotním stavu. A to nemluvím o ekonomické ztrátě tržeb výrobců lihovin, vývozců, obchodů, hospod, barů a restaurací, konečně i státní pokladny, která neobdrží plánovanou částku za spotřební daň a daň z přidané hodnoty, a také za daň z příjmu výše uvedených subjektů. Další ztrátou je nezbytné a velmi drahé léčení těch otrávených.

Kdo je viník? Na první pohled to jsou ti, které vypátrala a ještě vypátrá policie jako ty, kteří přimíchávali metylalkohol do levných „kořalek“, distribuovali takto „pančované“ lahve do obchodů a restaurací. Toto je samozřejmě trestné, zločinné. Dlouho a možná nikdy nebude možné vyloučit, že nebezpečné láhve obsahující přimíchaný metylalkohol otráví nic netušícího člověka, který takovou „jedovou lahvičku“ ještě doma má. Kolik těch lahví s nebezpečným obsahem je ve skutečnosti, o tom je možno se jen domnívat. Možná to ani nevědí původci tohoto míchání. Čísla, která se objevovala v médiích, ta hovořila až o desítkách tisíc, někdy lahví, jindy barelů či litrů. Nemluvě o tom, že je potřeba zkontrolovat a ověřit obsah až milionů lahví.

Kde je skutečná příčina, proč k tomuto míchání došlo? Snad to ani nebyl omyl, že došlo k záměně metylalkoholu za etylalkohol. Nebyl příčinou dnešní ekonomický a společenský systém? Někteří lidé ve snaze o zbohatnutí hledají cesty nelegální. Vhodnou možnost tak nacházeli ve spotřební dani. Stát nedostatečně kontroloval „alkoholový byznys“. Jak jinak si vysvětlit slova generálního ředitele cel Pavla Novotného v Otázkách Václava Moravce dne 16. září, kdy pan Novotný prohlásil, že nelegální trh s alkoholem v České republice ve výši 10 až 15 procent se neliší od okolních států a je tedy srovnatelný s nimi. Z jeho řeči usuzuji, že je s tímto výsledkem spokojen. To však znamená pro stát jako je Česká republika, přibližně 10 miliard korun daňové ztráty ročně, tedy desetina deficitu státního rozpočtu. Tady ještě připomínám výrok téhož ředitele, že nelegální trh s alkoholem je až na třetím místě za trhem s tabákovými výrobky a trhem s minerálními oleji. Tam jsou tedy ztraceny další desítky miliard. Kolik peněz tedy bude muset koaliční vláda tzv. rozpočtové odpovědnosti vyškrábnout z bezbranných občanů formou daně z přidané hodnoty, aby tyto ztráty eliminovala!

Ještě bych upozornil na jednu skutečnost. V kauze metylalkohol se jako téměř jediný z vlády angažoval a vyjadřoval ministr zdravotnictví Leoš Heger, který je zodpovědný za péči o zdraví lidu. On však řeší následky kauzy, ne příčiny. To je na jiných, kde byli? O takovém ministrovi vnitra Janu Kubice nebylo při vyjadřování o kauze ani stopy, stejně jako o ministrovi financí Miroslavu Kalouskovi, do jehož kompetence patří právě celní správa.