www.jaroslavtravnicek.cz

Jak si žijí důchodci a zdravotně postižení

Jak ukazuje demografický vývoj, podíl důchodců v populaci nejen v pardubickém kraji stále roste. Měli bychom se o ně starat jak novými krajskými nebo obecními zařízeními, také i podmínkami k důstojnému životu v době jejich stáří. Jak se chová se dnešní společnost reprezentovaná vládou a vládnoucí politickou reprezentací k dříve narozeným nebo k ne zcela zdravým a práceneschopným lidem? Jak se jim žije? Jsou prý skromní. Tak jim to jasně sdělila 4.5.2012 koaliční  poslankyně za TOP 09 Gabriela Pecková slovy „Ať se nám to líbí, nebo ne, úsporná opatření pocítí v tomto případě ve svých peněženkách senioři, ale oni se tomu přizpůsobí. Já to vím, protože s nimi pracuji celý život. Mnozí se narodili za války a svůj život prožili v režimu, který jim žádné extra zbohatnutí nedovolil.“ Jinak řečeno, podle názoru poslankyně Peckové senioři  vydrží experimenty „vlády rozpočtové odpovědnosti“.

Důchodců bude, jak výše uvedeno, stále více. Musí jíst, pít, potřebují léky, jsou zvyklí číst – to všechno je zařazeno ve snížené sazbě daně z přidané hodnoty. A tak se ve vládě zrodil nápad tuto sníženou daň zvyšovat, a tím jí vybrat více. Byla 5 procent, už je 14 procent. Ukázalo se však, že celkový výběr daně se nezvýšil. Tak ještě vláda přitvrzuje. Navrhuje další procento, tentokrát pro obě sazby daně, a hned vyčísluje předpokládané snížení deficitu státního rozpočtu. Že tímto způsobem ke snížení deficitu nemůže dojít a nedojde lze odvodit zdravým selským rozumem či takzvanými kupeckými počty. Zvyšováním daně z přidané hodnoty se sníží  koupěschopnost a spotřeba, trend poklesu nákupů povede k snižování výroby a prodeje, lidé si tak vydělají méně peněz a tedy méně mohou utratit – v podstatě tento neustálý proces povede k stále většímu útlumu ekonomiky a tím také ke snižování  životní úrovně.

To však koalici a vládě nestačí. Důchodců přibývá, tudíž vláda navrhla a koalice schválila nižší valorizaci důchodů. Předpokládá, že čím méně vydá důchodcům, tím více ušetří státní rozpočet. Zapomíná, že spotřeba důchodců je stabilní a rovněž roztáčí ekonomiku. Vláda a koalice také odebírá těm důchodcům, kteří mají ještě sílu pracovat, základní odečet daně na pracovníka. Opět ale platí, že čím méně důchodci dostanou, tím mohou méně vydat a tím také stát pomocí daně z přidané hodnoty dostane. Zde bych ještě mohl pokračovat zmínkou o zvyšování věku odchodu do důchodu …, ale to je jiné téma.

Na závěr bych zdůraznil, tento článek není určen jen důchodcům a zdravotně postiženým. Při minulých volbách se neuváženou reklamou částečně podařilo postavit proti sobě mladé proti zdánlivě neproduktivním lidem. Vy mladší nezapomeňte, že také zestárnete, budete méně aktivní a budete chtít i potom také důstojně žít.