www.jaroslavtravnicek.cz

Smutná pravda o prospěšnosti poslance

Smutná pravda o prospěšnosti poslance

Nedávno jsem četl výrok „mít svého člověka v poslaneckém křesle se vyplatí“. Také to, že mnozí jsou úspěšnými „lobbyisty“, pokud jde o získávání dotačních pamlsků ze státního rozpočtu pro svá města. Nejde jen o dotace, ale hlavně při rozdělování finančních prostředků ze všeobecné pokladní správy, z tzv. „porcování medvěda“. Článek končil přáním, abychom si těchto dobrot dosyta užili. Říkal to proto, že oni ztratili svého poslance, který získal téměř 100 milionů korun dotací, a jiné město ho právě získalo.

Je jistě milé, získat peníze přímo z rozpočtu. Zvláště proto, že k jejich přidělení není potřeba ani projekt, ani potřeba investice nemusí být těžce zdůvodňována, dokonce nemusí být ani zdaleka nejpotřebnější. Často je jen třešničkou na dortu města, platí, že kdyby ty peníze nebyly, tak stavbu neděláme. Stačí to, když ty mi podpoříš můj záměr, podpořím já ti ten tvůj.

Ptám se: musí získat město 100 milionů dotací jen za předpokladů svého poslance? Z „porcování medvěda“ bez svého poslance takové prostředky nezíská. Ale z fondů, z vyhlášených výzev krajů, ministerstev a fondů to získat lze, ale za předpokladů řádného přihlášení se splněním podmínek výzvy.

červenec 2006