www.jaroslavtravnicek.cz

Korupce

Provokace korupce může být i účinný nástroj

Dokázat korupci a odhalit účastníky této činnosti je těžký úkol. Korupce je založena na důvěře mezi stejně pokleslými partnery, proto se špatně odhaluje. Kdo rozhoduje, nebo alespoň má možnost ovlivnit ekonomické procesy, ten je často vystaven vlivu okolí. Teď jde o to, zda se nechá ovlivnit korupčním prostředím pro zpravidla nesprávnou věc. Nedávno navržená metoda k odhalování osob podléhajících lákadlu korupce ve sféře státních úředníků, policistů a dalších je řízená provokace. Je potřeba se jí bát?

Jednoznačně proti metodě řízené provokace jsou pravicové strany. Argumenty proti této metodě vidí hlavně v možnosti zneužití nebo msty a také paradoxně v hrozbě sankcí pro vděčné občany, když za drobné služby se chtějí odvděčit kytičkou nebo balíčkem kávy. Hovoří o policejním státě plném špiclů a udavačů, o snaze vlády konečně najít metodu pro zvýšení účinnosti akce "čisté ruce". Zaměňují si však pojmy. Ve skutečnosti pod korupcí si lze představit obálku se značnou sumou peněz nejlépe podle "ceníku služeb" předávaných nejčastěji v hotovosti, aby nezůstaly žádné stopy po tomto činu. Pokud tyto strany nemají zájem na odhalení korupčního prostředí, pak se jako občané musíme ptát, z jakého důvodu tomu tak je.

Kdo nepodléhá korupčním vlivům, ten se provokatérem nenechá ovlivnit. Metoda řízené provokace není přihlouplá, není to pochybný experiment, neboť provokace byly umožněny i v mnohých západních zemích, byly ověřeny a také byly úspěšné. A tak i za sebe mohu říci, že tato metoda mi nevadí a nevidím v ní žádný zlý úmysl někoho šikanovat.

Právo - Pohled 2002